AI-kuvituskuva

Paras 5G-liittymä: vertailussa 4 rajatonta puhelinliittymää

Viimeksi päivitetty: 29.10.2026

Mainos · Valostore

Kaipaatko kotitoimistoon parempaa pöytävalaisinta?

Ilmainen toimitus yli 50 euron tilauksiin koodilla TOIMITUS50 Valostoren verkkokaupassa. Palautus aina ilmainen.

Rajattomat 5G-liittymät näyttävät operaattorista toiseen samanlaisilta, mutta ero syntyy kahdesta asiasta, jotka eivät näy ensimmäisen kuukauden hinnassa: mitä liittymä maksaa etuhinnan jälkeen ja tarvitseeko nopeinta tasoa ylipäätään. Kävimme läpi 14 rajatonta 5G-liittymää neljältä operaattorilta ja valitsimme jokaiselta sen nopeustason, joka riittää useimmille. Vertailun voittaja on Moi Nopea 5G 450, koska sen hinta pysyy samana eikä mikään muu listan liittymä ole kahdessa vuodessa yhtä edullinen. Mikäli rajattomat puhelut ovat tärkeitä, paras vaihtoehto on Elisa Huoleton 5G+ 400M, jonka etuhinta kestää koko kaksi vuotta. Kärkiliittymät ovat heti alla, ja jokaisen kortista näkee, mitä liittymä maksaa kahdessa vuodessa ja mitä kuukausihinta on etuhinnan jälkeen.

Officelinen vertailut tehdään toimituksellisesti riippumattomasti. Mikäli päädyt ostamaan tuotteen artikkelissa olevan linkin kautta, saatamme saada jälleenmyyjältä pienen komission ilman lisäkustannuksia sinulle.

  • Kahdessa vuodessa vertailun edullisin
  • Hinta ei nouse etuhinnan jälkeen
  • Toimii DNA:n 5G-verkossa

Pisin etuhinta

Elisan logo

Elisa Huoleton 5G+ 400M

  • Etuhinta kestää koko kaksi vuotta
  • Puhelut ja viestit ilman lisämaksua
  • Kuuluvuus mitattu parhaaksi

Nopein mitattu verkko

DNA:n logo

DNA Huoleton Plus 5G 400M

  • Mitatusti nopein 5G-lähetys
  • 5G-yhteys saatavilla useimmin
  • Puhelut ja viestit ilman lisämaksua
  • EU-dataa 63 Gt kuukaudessa
  • Hinta nousee vuoden jälkeen vähän
  • Avausmaksu vain 5 €

Näin vertailimme 5G-liittymät

Kävimme läpi 14 rajatonta 5G-puhelinliittymää neljältä operaattorilta ja valitsimme jokaiselta 400–450 megan liittymän, koska se riittää useimmille. Perusteina olivat operaattorien ilmoittamat hinnat ja ehdot sekä riippumattomat verkkomittaukset. Arvosana on tiimimme kokonaisarvio kahden vuoden hinnasta, mitatusta verkon nopeudesta, hinnan pysyvyydestä ja siitä, mitä kuukausihintaan sisältyy.

Jokaisesta liittymästä laskimme, mitä se maksaa kahdessa vuodessa avausmaksu ja etuhinnan jälkeinen hinta mukaan luettuina. Päivitämme vertailun, kun liittymät, hinnat tai saatavuus muuttuvat.

Nopea valintaopas

Valinta ratkeaa yleensä kolmella kysymyksellä. Paljonko puhelimella soitetaan? Kuinka pitkään liittymä aiotaan pitää? Matkustetaanko EU:ssa niin paljon, että ulkomaan datalla on väliä?

Moi Nopea 5G 450 sopii sille, joka haluaa edullisimman kahden vuoden hinnan ja kuukausihinnan, joka ei nouse. Moilla ei ole etuhintoja eikä määräaikaisia liittymiä, ja liittymä toimii DNA:n verkossa. Se ei ole paras valinta sille, joka soittaa paljon tai matkustaa usein, koska puhelut ja viestit maksetaan käytön mukaan kuukausikattoon asti ja EU-dataa on listan liittymistä vähiten.

Elisa Huoleton 5G+ 400M sopii sille, joka haluaa rajattomat puhelut ja saman hinnan koko kahdeksi vuodeksi. Etuhinta kestää 24 kuukautta, eikä liittymässä ole määräaikaa. Se ei ole paras valinta, mikäli puhelimella lähetetään paljon videota tai isoja tiedostoja, koska Opensignalin mittauksissa Elisan 5G-lähetysnopeus oli kolmesta verkosta hitain.

DNA Huoleton Plus 5G 400M sopii sille, joka haluaa mitatusti nopeimman verkon. Opensignalin mukaan DNA:lla oli nopein kokonaisnopeus, nopein 5G-lähetys ja paras 5G-saatavuus. Se ei ole paras valinta tiukalle budjetille, koska etuhinta kestää vain vuoden ja kahden vuoden hinta on listan korkein.

Telia Rehti 5G 400M sopii sille, joka on jo Telian asiakas tai käyttää paljon dataa EU:ssa, sillä EU-dataa on yhtä paljon kuin Elisalla ja avausmaksu on yhtä pieni kuin Moilla. Se ei sovi sille, joka ei halua sitoutua, koska liittymä on 12 kuukauden määräaikainen.

Mikäli et osaa päättää, kannattaa aloittaa omasta puhelinkäytöstä. Vähän soittavalle Moi on selvästi edullisin, ja paljon soittavalle Elisa pitää hinnan samana pisimpään. Kun oma tilanne löytyi listasta, kortista näkee hinnan koko kaudelta. Mikäli kotiin tarvitaan oma nettiyhteys puhelimen rinnalle, kannattaa katsoa myös kotinettien vertailu.

Liittymien arvostelut

Plussat ja miinukset

+ Sama kuukausihinta koko ajan, ei etuhintaa
+ Ei määräaikaa
+ Avausmaksu vain 5 €
+ Seuraava 5G-liittymä 3 €/kk edullisemmin

− Puhelut ja viestit maksetaan käytön mukaan
− EU-dataa vähemmän kuin muilla
− Opensignal ei mittaa Moita erikseen

Ominaisuudet

  • Nopeus: enintään 450 Mbit/s
  • Data Suomessa: rajaton
  • Kuukausihinta: 26 €/kk, ei etuhintaa
  • Sopimus: ei määräaikaa
  • Avausmaksu: 5 €
  • Puhelut ja viestit: 0,08 €/min ja 0,08 €/kpl, Suomessa ja EU:ssa yhteensä enintään 4 €/kk
  • Koko 24 kk hinta: 629 € (24 x 26 € ja avausmaksu 5 €), puheluineen enintään 725 €
  • EU-data: 42 Gt/kk
  • Verkko: DNA:n 4G- ja 5G-verkko
  • SIM: perinteinen SIM tai eSIM
  • Asiakasetu: seuraavat Teho 5G- ja Nopea 5G -liittymät 3 €/kk edullisemmin
  • Muut nopeudet: Teho 5G 200 ja Super 5G 1000

Sopii sille, joka käyttää puhelinta enimmäkseen datalla ja haluaa kuukausihinnan, joka ei nouse vuoden tai kahden päästä. Kahdessa vuodessa liittymä maksaa 629 €, mikä on vertailun rajattomista 5G-liittymistä edullisin, ja paljon soittavallakin summa jää enintään 725 euroon. Verkko on DNA:n, jonka Opensignal mittasi nopeimmaksi kokonaisnopeudessa. Toinen 5G-liittymä samaan talouteen on Moin mukaan kolme euroa kuukaudessa edullisempi.

Ei paras valinta, mikäli puhelimella soitetaan paljon ja halutaan, ettei puheluita tarvitse ajatella lainkaan, koska puhelut ja viestit laskutetaan käytön mukaan kuukausikattoon asti. EU-dataa on 42 Gt kuukaudessa, mikä on muiden operaattorien vastaavia liittymiä vähemmän. Opensignal ei mittaa Moita erikseen, joten verkon tulokset perustuvat DNA:n mittauksiin.

Elisa Huoleton 5G+ 400M

Pisin etuhinta

Elisan logo

Plussat ja miinukset

+ Etuhinta 24 kuukautta ilman määräaikaa
+ Rajattomat puhelut ja viestit
+ EU-dataa 63 Gt kuukaudessa
+ Turvatoiminnot sisältyvät hintaan

− Hinta nousee 42,99 euroon 25. kuukaudesta
− Hitain mitattu 5G-lähetysnopeus
− Avausmaksu 9,99 €

Ominaisuudet

  • Nopeus: enintään 400 Mbit/s
  • Data: rajaton Suomessa, Pohjoismaissa ja Baltiassa
  • Etuhinta: 34,99 €/kk 24 kk
  • Jatkohinta: 42,99 €/kk
  • Sopimus: ei määräaikaa
  • Avausmaksu: 9,99 €
  • Koko 24 kk hinta: 849,75 € (24 x 34,99 € ja avausmaksu 9,99 €)
  • Puhelut ja viestit: rajaton
  • EU-data: 63 Gt/kk
  • Verkko: Elisan 5G-verkko, Elisan mukaan itsenäinen 5G (Aito 5G)
  • Turvatoiminnot: Mobiilivarmenne, haittasivujen esto, tietovuotojen seuranta, ulkomaisten puhelujen esto
  • SIM: perinteinen SIM tai eSIM
  • Muut nopeudet: 600M, 1000M ja Premium 5.5G

Sopii sille, joka soittaa paljon ja haluaa saman kuukausihinnan koko kahdeksi vuodeksi. Etuhinta kestää 24 kuukautta, joten kahden vuoden hinta 849,75 € ei sisällä hinnankorotusta, ja koska määräaikaa ei ole, liittymän voi vaihtaa milloin vain. Opensignalin mittauksissa Elisan 5G-latausnopeus oli tasoissa DNA:n kanssa kärjessä, ja kokonaiskuuluvuuden kokemuksessa Elisa oli paras. EU-dataa on 63 Gt kuukaudessa, mikä riittää useimmille matkoille.

Ei paras valinta, mikäli puhelimella lähetetään paljon videota tai isoja tiedostoja, koska Elisan 5G-lähetysnopeus oli mittauksissa kolmesta verkosta hitain. Kolmantena vuonna kuukausihinta nousee 42,99 euroon, joten etuhinnan loppu kannattaa merkitä kalenteriin. Vähän soittavalle Moin liittymä on kahdessa vuodessa selvästi edullisempi.

DNA Huoleton Plus 5G 400M

Nopein mitattu verkko

DNA:n logo

Plussat ja miinukset

+ Nopein mitattu 5G-lähetysnopeus
+ Paras mitattu 5G-saatavuus
+ Rajattomat puhelut ja viestit
+ Ei määräaikaa

− Etuhinta vain 12 kuukautta
− Kahden vuoden hinta vertailun korkein
− Avausmaksu 9,99 €

Ominaisuudet

  • Nopeus: enintään 400 Mbit/s
  • Data: rajaton Suomessa, Pohjoismaissa ja Baltiassa
  • Etuhinta: 34,99 €/kk 12 kk
  • Jatkohinta: 40,99 €/kk
  • Sopimus: ei määräaikaa
  • Avausmaksu: 9,99 €
  • Koko 24 kk hinta: 921,75 € (12 x 34,99 €, 12 x 40,99 € ja avausmaksu 9,99 €)
  • Puhelut ja viestit: rajaton
  • EU-data: 60 Gt/kk
  • Verkko: DNA:n 5G-verkko, DNA:n mukaan laskennallinen väestöpeitto 96 %
  • Lisäpalvelut: Turvallinen nettiselaus ja DNA Numerovahti maksutta, Multi-SIM 8 €/kk
  • SIM: perinteinen SIM tai eSIM
  • Muut nopeudet: 600M ja 1000M

Sopii sille, joka haluaa mitatusti nopeimman verkon ja käyttää puhelinta paljon myös lähettämiseen, esimerkiksi videoiden jakamiseen tai netin jakamiseen kannettavalle. Opensignalin mukaan DNA:n 5G-lähetys oli kolmesta verkosta nopein ja 5G-yhteys oli saatavilla useimmin. Puhelut ja viestit ovat rajattomat, ja Multi-SIM-lisäpalvelulla liittymän saa toimimaan kahdessa laitteessa yhtä aikaa.

Ei paras valinta tiukalle budjetille, koska etuhinta kestää vain 12 kuukautta ja kahden vuoden hinta 921,75 € on vertailun korkein. Toisena vuonna kuukausihinta on 40,99 €, joten etuhinnan loppu kannattaa merkitä muistiin. Saman DNA:n verkon saa Moilta edullisemmin, mikäli puhelut voi maksaa käytön mukaan.

Plussat ja miinukset

+ EU-dataa 63 Gt kuukaudessa
+ Rajattomat puhelut ja viestit
+ Avausmaksu 5 €
+ Huijauspuheluvahti sisältyy hintaan

− 12 kuukauden määräaikainen sopimus
− Hitain mitattu 5G-latausnopeus
− Etuhinta vain 12 kuukautta

Ominaisuudet

  • Nopeus: enintään 400 Mbit/s
  • Data: rajaton Suomessa, Pohjoismaissa ja Baltiassa
  • Etuhinta: 34,99 €/kk 12 kk
  • Jatkohinta: 38,99 €/kk
  • Sopimus: 12 kk määräaikainen
  • Avausmaksu: 5 € (normaalisti 8,99 €)
  • Määräaikaisen kauden kokonaishinta: 424,88 €
  • Koko 24 kk hinta: 892,76 € (12 x 34,99 €, 12 x 38,99 € ja avausmaksu 5 €)
  • Puhelut ja viestit: rajaton
  • EU/ETA-data: 63 Gt/kk
  • Turvaominaisuudet: Mobiilivarmenne, huijauspuheluvahti, Haittasivuvahti
  • SIM: perinteinen SIM tai eSIM, numeron voi pitää
  • Muut nopeudet: 600M, 1000M ja Premium

Sopii nykyiselle Telian asiakkaalle ja sille, joka matkustaa paljon EU:ssa ja haluaa rajattomat puhelut. EU-dataa on 63 Gt kuukaudessa, saman verran kuin Elisalla, ja avausmaksu on 5 €. Toisena vuonna kuukausihinta nousee vain neljällä eurolla, mikä on etuhinnallisista liittymistä pienin korotus. Turvaominaisuudet, kuten huijauspuheluvahti, sisältyvät hintaan.

Ei paras valinta, mikäli ei halua sitoutua, koska liittymä on 12 kuukauden määräaikainen eikä määräaikaista sopimusta yleensä voi irtisanoa kesken kauden. Opensignalin mittauksissa Telian 5G-latausnopeus oli kolmesta verkosta hitain. Kahdessa vuodessa liittymä maksaa 892,76 €, joten Moi ja Elisa ovat edullisempia.

Ostajan opas: näin valitset 5G-liittymän

Paljonko nopeutta puhelimeen oikeasti tarvitsee

Liittymän nimen luku, esimerkiksi 400M tai 1000M, on suurin nopeus, jonka operaattori lupaa ihanneoloissa. Opensignalin tuoreimman Suomi-raportin mukaan 5G-yhteyden keskimääräinen latausnopeus oli DNA:lla ja Elisalla noin 238 Mbit/s ja Telialla 211 Mbit/s, joten arjessa jäädään kaikilla selvästi alle 400 megan. Suoratoisto, videopuhelut ja sovellusten päivitykset tarvitsevat tästä vain murto-osan.

Nopein 1000 megan taso maksaa kahdessa vuodessa operaattorista riippuen 288–384 euroa enemmän kuin 400–450 megan liittymä. Lisähinta kannattaa maksaa vain, mikäli puhelimella ladataan päivittäin isoja tiedostoja tai sen yhteys jaetaan usealle laitteelle. Kodin koko nettitarpeen laskemiseen sopii juttu mikä on riittävä netin nopeus kotiin.

Mitä liittymä maksaa etuhinnan jälkeen

Kahden vuoden hinta saadaan, kun etuhinta kerrotaan etukuukausilla, siihen lisätään jatkohinta loppukuukausilta ja avausmaksu. Etuhinnan pituus ratkaisee paljon. Elisalla etuhinta kestää 24 kuukautta, Telialla ja DNA:lla 12 kuukautta, ja Moilla etuhintaa ei ole, koska hinta on sama koko ajan. Moin liittymissä puhelut ja viestit laskutetaan erikseen käytön mukaan, mutta niille on kuukausikatto.

Käyttäjät kertovat usein, että liittymän hinta pomppasi vuoden kohdalla, eikä korotus ole virhe vaan sopimuksen jatkohinta. Kilpailu- ja kuluttajaviraston mukaan määräaikainen sopimus voi kestää enintään 24 kuukautta, eikä määräaikaisen sopimuksen hintaa saa korottaa kesken kauden. Etuhinnan loputtua liittymän voi vaihtaa toiseen operaattoriin ja pitää oman numeron, sillä numeronsiirto hoituu tilauksen yhteydessä.

5G vai 4G

Traficomin mukaan 5G-verkko kattoi 93 prosenttia kotitalouksista, mutta maapinta-alasta vain viidenneksen, joten mökillä ja haja-asutusalueella puhelin käyttää usein edelleen 4G-verkkoa. 5G-liittymästä on hyötyä vain, mikäli puhelin tukee 5G:tä, ja vanhemmissa puhelimissa tuki kannattaa tarkistaa ennen tilausta.

4G riittää hyvin selailuun, viestittelyyn ja suoratoistoon, ja 4G-liittymät ovat usein edullisempia. Vaihtoehtoja on koottu 4G-liittymien vertailuun.

Netin jakaminen kannettavalle ja varayhteys

Kaikissa vertailun liittymissä netti on Suomessa rajaton, joten puhelimen yhteyden voi jakaa kannettavalle työpäivän ajaksi ilman datakattoa. Se on käytännöllinen varayhteys silloin, kun kotinetti katkeaa tai työpäivä kuluu junassa. Pitkässä jakamisessa puhelin kannattaa pitää laturissa, ja kannettavan voi kytkeä puhelimeen myös kaapelilla.

Mikäli kannettava, tabletti tai älykello tarvitsee oman yhteyden samalla numerolla, DNA tarjoaa Multi-SIM-lisäpalvelua ja Elisa rinnakkaisliittymää. Mikäli kotona tehdään töitä päivittäin, oma kotinetti on puhelimen jakamista tasaisempi pääyhteys, ja vaihtoehtoja on koottu kotinettien vertailuun.

EU-data ja matkustaminen

Kotimaassa data on rajaton, mutta EU- ja ETA-maissa jokaisella liittymällä on oma kuukausittainen datamääränsä. Pohjoismaissa ja Baltiassa Elisan, DNA:n ja Telian liittymät toimivat kuin kotona ilman erillistä rajaa. Vertailun liittymistä EU-dataa on eniten Elisalla ja Telialla, vähän vähemmän DNA:lla ja vähiten Moilla, ja tarkat määrät näkyvät korteissa. Usein Etelä-Euroopassa matkustavan kannattaa katsoa tämä luku ennen kuukausihintaa, koska nopeampi taso tuo yleensä myös enemmän EU-dataa.

Verkko ja kuuluvuus

Opensignalin tuoreimmassa Suomi-raportissa DNA oli nopein kokonaisnopeudessa ja 5G-lähetyksessä, ja sen 5G-yhteys oli saatavilla useimmin. 5G-latausnopeudessa DNA ja Elisa olivat tasoissa, ja Telia jäi niistä hieman jälkeen. Kokonaiskuuluvuuden kokemuksessa Elisa oli paras. Moi käyttää DNA:n 4G- ja 5G-verkkoa, joten Moin asiakas saa saman verkon kuin DNA:n asiakas.

Elisan mukaan sen 5G+-liittymät käyttävät itsenäistä 5G-verkkoa, jonka täysi hyöty vaatii yhteensopivan puhelimen. Operaattorien peittokartat kuvaavat yhteyttä ulkona, joten kuuluvuus omassa kodissa ja työpaikalla kannattaa varmistaa kokeilemalla.

Muut vertaillut liittymät

Vertailussa olivat mukana myös samojen liittymien 600 ja 1000 megan tasot, jotka ovat sama liittymä nopeammalla yhteydellä, sekä Telian Rehti 5G Premium ja Elisan Premium 5.5G, jotka ovat operaattorien nopeimmat liittymät. Moin Teho 5G 200 on vielä edullisempi, mutta sen nopeus on puolet listan liittymistä. Saunalahden 5G-paketit ovat prepaid- ja latausliittymiä eivätkä kuukausiliittymiä.

Usein kysytyt kysymykset

Moi Nopea 5G 450 on vertailun voittaja, koska se on kahdessa vuodessa listan edullisin ja sen hinta pysyy samana. Rajattomat puhelut haluavalle paras on Elisa Huoleton 5G+ 400M, jonka etuhinta kestää koko kaksi vuotta, ja mitatusti nopeimman verkon saa DNA:lta. Kortista näkee hinnan koko kaudelta.

400 megan liittymä riittää useimmille, koska Opensignalin mittauksissa 5G-yhteyden keskimääräinen latausnopeus jäi kaikilla operaattoreilla alle 240 Mbit/s. 1000M maksaa kahdessa vuodessa lähes 300 euroa tai enemmän lisää, ja sitä kannattaa harkita vain, mikäli puhelimella ladataan päivittäin isoja tiedostoja tai yhteys jaetaan usealle laitteelle.

Hinta nousee sopimuksessa kerrottuun jatkohintaan, Telialla ja DNA:lla vuoden jälkeen ja Elisalla kahden vuoden jälkeen. Moilla etuhintaa ei ole, joten hinta pysyy samana. Jatkohinta näkyy jokaisen liittymän kortissa, ja määräaikaisen sopimuksen hintaa ei saa korottaa kesken kauden.

Opensignalin tuoreimman Suomi-raportin mukaan DNA oli nopein kokonaisnopeudessa ja 5G-lähetyksessä, ja sen 5G-yhteys oli saatavilla useimmin. 5G-latausnopeudessa DNA ja Elisa olivat tasoissa. Nopeus vaihtelee kuitenkin paikkakunnittain, joten kuuluvuus omassa kodissa ratkaisee enemmän kuin valtakunnallinen keskiarvo.

Moi käyttää DNA:n 4G- ja 5G-verkkoa, joten kuuluvuus ja nopeus ovat Moilla samat kuin DNA:n asiakkailla. Ero on hinnassa ja siinä, mitä hintaan sisältyy, sillä Moissa puhelut ja viestit maksetaan käytön mukaan.

Mikäli puhelin ei tue 5G:tä tai liittymää käytetään lähinnä viesteihin ja selailuun, 4G riittää ja on usein edullisempi. 5G kannattaa, kun puhelin tukee sitä ja dataa käytetään paljon, esimerkiksi suoratoistoon tai netin jakamiseen kannettavalle. Vaihtoehdot on koottu 4G-liittymien vertailuun.

Voi, sillä kaikissa vertailun liittymissä netti on Suomessa rajaton. Puhelimen jakama yhteys sopii varayhteydeksi ja satunnaisiin etäpäiviin, mutta päivittäiseen etätyöhön oma kotinetti on tasaisempi. Pitkässä jakamisessa puhelin kannattaa pitää laturissa.

Moin, Elisan ja DNA:n liittymissä ei ole määräaikaa, joten ne voi vaihtaa toiseen operaattoriin myös kesken etuhinnan. Telian Rehti 5G on 12 kuukauden määräaikainen, eikä määräaikaista sopimusta yleensä voi irtisanoa ennen kauden loppua. Oman sopimuksen tyypin voi tarkistaa lähettämällä tekstiviestin SOPIMUS numeroon 18321.

Officelinen tiimi · tarkistanut Sarai Björkgård

Piditko artikkelista? Jaa ystävälle!

Jaa Facebookissa
Jaa Twitterissä
Jaa Linkedinissä
Jaa Whatsapissa

Kirkasvalolamppu työpöydälle?

Kaamosaikaan kirkasvalolamppu on monelle tapa saada lisää valoa aamuun ja työpäivään. Kirkasvalolamppuvertailussa ovat mukana pöytämallit ja herätysvalo.